We wrześniu ukończyłem pierwsze i ostatnie zawody w 2022 roku, był to Maraton Północ – Południe organizowany przez Stowarzyszenie Koło Ultra. Nie byłem do tych zawodów optymalnie przygotowany – tak jakoś w tym roku nie było głowy do trenowania.. Dzięki brakom w przygotowaniach już przed górskim odcinkiem MPP odczuwałem ból w prawym achillesie, do tego stopnia, że potrzebowałam silnych leków przeciwbólowych by ukończyć zawody. Zawody udało się ukończyć, ale kosztem przypadłości zwanej dalej zapaleniem ścięgna achillesa.
Na początek co to w ogóle jest to ścięgno achillesa?
Otóż gdy spojrzysz na stopę od strony pięty zobaczysz łatwo wyczuwalny przez skórę pas tkanki łącznej, który odgrywa olbrzymią funkcję motoryczną i amortyzującą. Ścięgno achillesa bierze swój początek w mięśniu trójgłowym łydki, czyli najsilniejszym zginaczu stopy, a jego koniec znajduje się na guzie piętowym. Jest to największe ścięgno w ciele człowieka około 15 cm długości i 5-6 mm grubości. To dzięki niemu możemy swobodnie chodzić, biegać czy też skakać po schodach. Ze względu częstość używania a także na fakt, że ścięgno umiejscowione jest w eksponowanym miejscu jest mocno narażone na kontuzje takie jak rozerwanie, naderwanie czy przeciążenie i związane z nimi zapalenie, które są dość powszechne.
Jakie są przyczyny zapalenia ścięgna achillesa?
Najczęściej występującą przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa jest nadmierne przeciążenie. Do przeciążenia dochodzi zazwyczaj podczas długotrwałej i ciężkiej pracy (np. ultramaraton rowerowy). Na kontuzję tego typu bardziej narażone są osoby, które zbyt szybko zwiększają intensywność treningów a także pomijają rozgrzewkę i rozciąganie po treningu.
Jakie są najczęstsze objawy i dolegliwości?
Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że pierwszym objawem był kłujący ból achillesa na wysokości kostki. Ból pojawiał się po przerwie w jeździe rowerem, gdy ścięgno i mięśnie niezdążyły jeszcze się rozgrzać po ponownym wejściu na rower. Później pojawiła się opuchlizna obejmująca achillesa i kostkę.

Dolegliwości jakie mi towarzyszyły to ból przy chodzeniu oraz podczas pedałowania.
Jak leczyć zapalenie ścięgna achillesa?
Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa jest procesem długotrwałym, wynikającym ze słabego unerwienia struktury. Jest to uzależnione również od stopnia zaawansowania urazu.
W moim przypadku skończyło się na stosowaniu leków przeciwzapalnych doustnych oraz leków o działaniu miejscowym. Dla zmniejszenia obrzęku przydatne będą chłodne okłady żelowe. Trzeba pamiętać, że w celu diagnozy i stosowania każdego leku należy skonsultować z lekarzem.
Niestety w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa niezbędne jest zrobić sobie wolne od treningów, dzięki temu znacznie przyspieszymy proces wychodzenia z kontuzji. Mi powiedziano, że powinienem odpuścić sport na 2 miesiące.
Podczas walki z urazem pomocne będą ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające. Jak opanuje sztukę robienia zdjęć/nagrywania filmów to wstawię materiały z ćwiczeń. Ważne by ćwiczenia nie były intensywne, bo mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Jeżeli, podczas wykonywania ćwiczeń pojawi się ból to powinno się chwilę odczekać, aż do jego ustąpienia i spróbować ponownie. Rozciąganie powinno być wykonywane delikatnie i stopniowo, kilkakrotnie po około 10 – 30 sekund. Czynność powtarza się kilka razy dziennie. Na początku rozciąganie może powodować dyskomfort, to ból ścięgna Achillesa stopniowo będzie ustępował i dochodzić będzie do jego zmniejszenia. Na sobie stosuję jeszcze rolowanie na wałku średnio twardym.
Czekam aż ból ustąpi i będę mógł wracać powoli do aktywności fizycznej.